Με την καλοκαιρία να συνεχίζεται στην όμορφη Νάξο, η ομάδα του χωριού μας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην 2η φάση του κυπέλλου Κυκλάδων
με αντίπαλο την ομάδα του Μαρπησσαικού που εμφανίζεται στην κατηγορία Ανδρών μετά απο 4 χρόνια, ο αγώνας διεξίχθει στο γήπεδο του Αγίου Αρσενίου.
Ο κ. Μιχαίλοβιτς ξεκίνησε την ομάδα με τους: Ανυφαντάκη, Πιτταρά, Μανωλάς (c), Στρατούρη, Μπονιάκο, Ζούλης, Σκοπελίτης, Νταής, Κοττάκης, Μουστάκης Δ και Σταματίου, Διατητής της αναμέτρησης ήταν ο κ Δεληγίαννης, με βοηθούς τον κ Νεοκοσμίδη και την συγχωριανή μας Ψαρρά Ιουλιανή.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μαρπησσαικός με την σέντρα σε σούτ του Βιτζηλαίου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ, η φάση αυτή ήταν το έναυσμα για τους παίκτες της ομάδας μας και στο 3 λεπτό σε ανατροπή μέσα στην περιοχή η ομάδα κέρδισε πέναλτι, εκτελεστής ήταν ο Νταής και έκανε το 1-0.
το 2-0 έγινε απο τον Σταματίου με φανταστικό ανάποδο ψαλίδι απο το σημείο του πέναλτι περίπου, η ομάδα μας είχε την υπεροχή και στα επόμενα λεπτα και συγκεκριμένα  στο 28 λεπτό  ο Κοττάκης Εμμανουήλ με υποδειγματικό πλασέ απο πλάγια θέση ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, εδώ να αναφέρουμε ότι κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά και σκόραρε, στην διάρκεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας έλεγχε το ρυθμό του αγώνα, με την έναρξη του β ημιχρόνου ο Λυμπερτάς πέρασε στην θέση του Μουστάκη Δημήτρη, τα πρώτα λέπτα του β ημιχρόνου ο Μαρπησσαικός είχε ισοροπήσει το παιχνίδι και δεν έιχαμε πολλές ευκαιρίες αλλα ούτε κι εκείνοι μέχρι που στο 65 λεπτό που ο κόουτς έκανε 2 αλλαγές, αποχώρησε απο τον αγώνα ο τραυματισμένος στην μύτη Μανωλάς και στην θεση του μπήκε ο Κρητικός και στην θέση του Ζούλη μπήκε μετά απο μεγάλο διάστημα αποχής ο Μουστάκης Απόστολος, ο οποίος και έπαιξε δίπλα στον ανίκητο σε όλες τις φάσεις Πιτταρά στο κέντρο της άμυνας και ο Κρητικός στα χαφ, από εκείνο το σημείο και μετά είχαμε πάλι την κατοχή μπάλας και στο 69 λεπτο ο Σταματίου μετά από έξοχη προσωπική προσπάθεια έκανε το 4-0, στο 72 λεπτο και σε λάθος συνεννόηση των αμυντικών ο Μαρπησσαικός μείωσε σε 4-1 με έξοχο σουτ έξω απο την περιοχή.
στο 77 λεπτό ο Κοττάκης άνοιξε την μπάλα δεξιά σε θέση εξτρεμ και εκεί ο Νταής πέρασε τον προσωπικό του φρουρό και με πλασέ έγραψε το 5-1, αμέσως μετά ο σκόρερ αποχώρησε με τράβηγμα στον προσαγωγό και η ομάδα συνέχισε με 10 παίκτες, στο 80 λεπτό με πλασέ ο Κρητικός ανέβαε κι αλλο το δείκτη του σκορ σε 6-1 και στο 89 λεπτό ο Σταματίου έκανε το τελικό 7-1.  σε ένα τέτοιο σκορ είναι λογικό όλη η ομάδα να έχει συμμετοχή και οι διακριθέντες επί διακριθέντων να είναι δύσκολα να ξεχωρίσουν,
Στην εξέδρα βρέθηκαν περισσότεροι από 70 φίλαθλοι και των δυο ομάδων σε ένα απόλυτα αθλητικό πνεύμα